Niedoczynność tarczycy


Jest wiele błędnych diagnoz depresji, ale niedoczynność tarczycy jest z nią mylona na tyle często, że wymaga oddzielnego rozdziału. Lekarze w Polsce mają wyjątkowo duże problemy z prawidłową diagnozą i leczeniem schorzeń tego narządu. Nie wiem, czemu tak się dzieje, ale poziom endokrynologii w tym kraju woła o pomstę do nieba. Ilość osób, które od państwowego lekarza dostały niewłaściwe diagnozy i ich stan zdrowia poprawił się po wizycie prywatnej jest po prostu zatrważająca. Czytałem kiedyś historię kobiety, która od 5 lekarzy dostała 5 różnych diagnoz i dawek leków, siłą rzeczy przynajmniej 4 z nich były błędne. Historia z mojego forum - pacjentka z książkowymi objawami niedoczynności tarczycy poszła do endo. Usłyszała, że z tym narządem jest wszystko OK, a te objawy to zaraz wypiszemy co trzeba... dostała chyba 7 różnychy recept na sumę kilkuset zł, w tym leki na depresję, niedociśnienie, trawienie i zaburzenia poziomu prolaktyny. Wspaniały biznes - zamiast przepisać pacjentowi lek kosztujący 30 zł rocznie na jego chorobę, wypisuje mu się za roczną sumę 5 tysięcy na jej objawy. Pieniądz nie śmierdzi.

Poziom TSH jest bardzo niedokładnym wskaźnikiem - "norma" mieści się zazwyczaj między 0,5 a 4, można porównać to do "normalnej wagi" pomiędzy 30 a 250 kg. Jeśli ktoś ma wszelkie objawy niedoczynności, to ją prawdopodobnie ma, nawet jeśli ma "no, całkiem dobre" wyniki badań - po prostu dla niego "idealny" poziom hormonów jest w innym miejscu, powiedzmy będzie się dobrze czuł przy 1, a ma 3 - 300% wyższy. Przy czym przestrzegam przed samodzielnym diagnozowaniem, szereg schorzeń ma identyczne objawy. Jeśli ktoś jest leczony na tarczycę i ma depresję plus inne objawy, to jest po prostu źle leczony - i nie dawajcie sobie wmówić, że jest inaczej.

Lista podstawowych objawów niedoczynności, nie licząc depresji:

- zatwardzenia
- zimne stopy i dłonie
- "brudne" kolana - łuszcząca się i twarda skóra na kolanach i łokciach
- bóle stawów
- niskie tętno
- sucha skóra
- wypadanie włosów
- prążki na paznokciach i bardzo małe obłączki
- niskie ciśnienie krwi

W przypadku podejrzenia niedoczynności, odsyłam na witrynę poświęconą tylko temu zagadnieniu: http://tarczyca.lekiznatury.net.pl

Warto też zaznaczyć, że podane wyżej objawy niekoniecznie oznaczają problemy z poziomem hormonów. Są one raczej wskazaniem do rozważenia możliwości, a nie ostateczną diagnozą. Bardzo zbliżone objawy może dać na przykład niedobór żelaza czy subkliniczna niedoczynność nadnerczy.